Bayramda İstanbul’da kalanlar piknik alanları ve sahillere akın etti

Kurban Bayramı tatilinde İstanbul’da kalanların birçoğunun ilk tercihi yine Belgrad Ormanı oldu. İstanbul Valiliği’nin kararıyla ormanlık alanlara girişler ve mangal yakılması 10 Haziran -15 Ekim tarihleri arasında yasaklanmıştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğüne bağlı Belgrad Ormanı’nda bulunan mesire alanları ise yasak olmayan yerlerin başında geliyor. Kurban Bayramının ilk iki günü kurban kesme telaşını atlatanlar, mesire alanlarında piknik yapıp mangal yakarak bayramın tadını çıkardı. Orman içerisinde yer alan Neşet Suyu Tabiat Parkı’ndaki ziyaretçilerin birçoğu kurbanlık etlerle mangal yaktı. Aile büyükleri mangalın başında hazırlık yaparken çocuklar ise oyun parkında vakit geçirdi. 

“BÜTÇEMİZ BUNA YETTİĞİ İÇİN BAYRAMI İSTANBUL’DA DEĞERLENDİRDİK”

Ailesiyle pikniğe gelen Rıza Kumcu, “Havalar sıcak, evlerde durulmadığı için Belgrad’a gelmek istedik. Çocuklarla geldik, vakit geçiriyoruz. Şu an için sakin ama öğleden sonra daha kalabalık oluyor. Bütçemiz buna yettiği için bayramı İstanbul’da değerlendirdik” diye konuştu. 

“ÇOCUKLARIM YANIMA GELDİĞİ İÇİN MEMLEKETE GİTMEDİM”

Piknik yapan Mehmet Sezerkan, “Bayram, eski bayramlar gibi değil. Bu bayram çocuklarım yanıma geldiği için memlekete gitmedim. İstanbul’da kalmayı tercih ettim. Bayramın birinci günü kurbanımızı kestik, ikinci günü misafirlerimiz geldi. Üçüncü günü de kendimizi Belgrad Ormanı’na attık. 9 gün tatilimiz var değerlendiriyoruz” dedi.

Bahçelievler’den Belgrad Ormanı’nda bulunan mesire alanına gelen Halil Özülker ise, “Çocuklarım ve torunlarımla birlikte pikniğe geldik. Kurbanımızı kestik şimdi de yemeye geldik. Kalabalık geldik, 3 kızım, damatlar, oğlum hepsi yanımızda maşallah” diye konuştu. 

“BAYRAMDA HERKESİN GİDECEĞİNİ BİLDİĞİMİZ İÇİN KALIP TADINI ÇIKARTMAK İSTEDİK”

Adem Ödekbaş, “Bayram tatilini fırsat bilerek çocuklarımızla güzel vakit geçirmek için Bahçelievler’den geldik. Bayram güzel geçiyor, İstanbul’un kalabalığından uzaklaştık. Bayramda herkesin gideceğini bildiğimiz için İstanbullular olarak kalıp tadını çıkartmak istedik. Sabah saatlerinde kahvaltı ve sporumuzu yaptık. Öğleden sonra da mangal hazırlığımızı yapıyoruz akşam da keyfini çıkartarak devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bayram Kol, “Çok mutluyuz, ailecek geldik, piknik yapıyoruz. Bütün aile burada, babam hepimizi bir araya getirdi. Kağıthane’den geliyoruz. Allah herkesin kestiği kurbanları kabul etsin, nice bayramlara inşallah” şeklinde konuştu.

YEŞİLKÖY SAHİLİ DOLDU TAŞTI

Yoğunluğun yaşandığı yerlerden biri olan Yeşilköy Plajında deniz suyunun kirli görüntüsüne aldırmayan vatandaşlar serinlemek için denize girdi. İnsan yoğunluğunun oluştuğu sahil, dron ile havadan görüntülendi.

 

“KİRLİLİK OLUYOR FAKAT SABAH ERKEN SAATLERDE GELDİĞİMİZ ZAMAN GAYET TEMİZ OLUYOR”

Bayramda Yeşilköy sahilinde serinleyerek vakit geçiren vatandaşlardan biri olan Kenan Akça, doğma büyüme Küçükçekmece’li olduğunu fakat devamlı Yeşilköy’e geldiğini belirterek “Yüzmek için geldiğimiz yer burası. Bu biraz maddiyata bağlı. Kirlilik oluyor fakat sabah erken saatlerde geldiğimiz zaman gayet temiz oluyor. Kalabalığı görüyorsunuz, elbiselerle giriyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“GİRİLECEK GİBİ DEĞİL. KALABALIK ÇOK FAZLA, DİĞER GÜNLER NORMAL GİRİLEBİLİR”

Sahilde serinlemek için gelen Cemal Pehlivan ise bu kadar kalabalık olacağını tahmin etmediklerini belirterek “Girilecek gibi değil. Kalabalık çok fazla, diğer günler normal ve girilebilir ama bugün çok kötü, yapacak bir şey yok. Biz iki gün akrabalarla dolaştık kurbanlar falan derken böyle geçirdik iki günü. Bugün de denize gidelim dedik” şeklinde konuştu.

Sıcak havada Yeşilköy sahiline gelen Yusuf Sefa Kaya, “Herkes eğleniyor. Tüm İstanbul bildiğin burada. Kalabalık, ana baba günü gibi. Bayramda herkes eğlenmeye geliyor. Hava da sıcak. Herkesin bayramını kutlayıp buraya geldim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x