‘Yılın Otomobili’ Olmak İçin Yarışacak 28 Araç Belli Oldu

OGD’nin organize edeceği “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışması için bu yıl 28 aday otomobil belirlendi. Yapılan açıklamaya göre, Şubat 2023 ile Şubat 2024 arasında Türkiye otomobil pazarında satışa sunulan modeller arasından seçilen adaylar, “Yılın Otomobili” ödülü için yarışacak.

TEST SÜRÜŞLERİ VE SON OYLAMA NİSAN AYINDA

OGD üyelerinden oluşan uzman otomotiv gazetecileri, yapacakları test sürüşleri ve oylama ile 7 finalist otomobili belirleyecek. Finalistlerin açıklanması Nisan ayında gerçekleşecek.

KAZANAN MODEL 21 MAYIS’TA BELLİ OLACAK

Intercity İstanbul Park’ta 21 Mayıs Salı günü düzenlenecek olan test sürüşü ve son oylamanın ardından, finalist otomobiller arasından bir model “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü alacak. Kazanan otomobil ise 11 Haziran’da Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek olan ödül töreninde açıklanacak.

YENİ KATEGORİ: “GELECEĞİN OTOMOTİVCİLERİ”

Bu yıl ilk kez “Geleceğin Otomotivcileri” kategorisi de yarışmada yer alacak. Üniversite öğrencilerinin projelerinin değerlendirileceği bu kategoride, sektörün geleceğini temsil eden öğrenciler ödüllendirilecek.

28 ARAÇ YARIŞACAK

“Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimi için belirlenen 28 aday otomobil şunlar: “BMW 5 Serisi, BYD Atto 3, Chery Omoda 5, Chery Tiggo 7 Pro, Chery Tiggo 8 Pro, Dacia Spring, DFSK Fengon 5, DFSK Fengon 500, DFSK Glory 580, Ford Mustang Mach-E, Honda ZR-V, Honda CR-V, Hongqi E-HS9, Hyundai Kona, Hyundai IONIQ 6, Jeep Avenger, Kia Cerato, Kia EV9, Leapmotor T03, Lexus LM, Mercedes-Benz CLE Coupe, Mercedes-Benz E Serisi, MG Marvel R, Renault Austral, Renault Megane E-Tech, Tesla Model Y, Togg T10X, Toyota C-HR”.

OGD YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, yarışmanın bu yıl daha büyük bir rekabete sahne olacağını belirterek, “Adaylar arasında elektrikliler ve hibritler dahil olmak üzere farklı motor seçeneklerine sahip modeller var. Artan rekabet ve daha fazla markanın Türkiye pazarında yer almasıyla birlikte bu yılın finalistlerini belirlemek çok daha zor olacak.” dedi.

GEÇEN YILIN BİRİNCİSİ NİSSAN X-TRAIL

Geçen yılın birincisi olan Nissan X-Trail, finale kalan 7 otomobil arasında 3 bin 580 puan alarak birinci olmuştu. Geçen yılın ödül töreninde “Yılın Basın Lansmanı” ödülü Dacia Jogger’a, “Yılın İnovasyonu” ödülü BMW 7 serisine, “Yılın Tasarımı” ödülü ise Peugeot 408’e verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x